Рекомендації батькам щодо інформаційної безпеки
Для того щоб запобігти всім тим негативним явищам та небезпекам, які очікують дітей в Інтернеті, необхідно їх навчити правильній поведінці та безпечному користуванню сучасними інтернет-технологіями.
Батьки повинні знати, що може бути небезпечним для дітей:
• зараження комп’ютера вірусами;
• доступ та безпосереднє залучення до небажаного контенту (порнографія, жорстокість, наркотики, суїцид, міжнаціональна та релігійна ворожнеча, расизм, фашизм, молодіжні агресивні течії);
• ігри з небажаним змістом та ігрова залежність;
• контакти з незнайомими людьми і небезпека зустрічі з ними в реальності;
• неправдива інформація в Інтернеті;
• приниження і образи, переслідування, розбещення під час спілкування;
• неконтрольовані покупки і використання «чорного» маркетингу.
У школах і вдома необхідно ставити блокуючі програми. Батькам рекомендовано використовувати спеціальне програмне забезпечення для персональних комп’ютерів –так званий «Батьківський контроль»:
1. Windows Vista Parental Control
2. Windows Live Family Safety
2. Kaspersky Internet Security
3. Doctor Web
Такі програми дозволять виставляти часові межі, в яких дитині дозволено користуватись Інтернетом, та блокувати сайти з негативним контентом. Також батьки можуть підписати угоду з дитиною про час користування комп’ютером, правила роботи та спілкування в інтернет-просторі.
1. Розміщуйте комп’ютери з Internet-з’єднанням поза межами кімнати вашої дитини.
2. Поговоріть зі своїми дітьми про друзів, з яким вони спілкуються в он-лайні, довідайтесь про їхнє дозвілля та захоплення.
3. Цікавтеся, які веб-сайти вони відвідують та з ким спілкуються.
4. Вивчіть комп’ютерні програми, які фільтрують надходження інформації з мережі Інтернет. Приміром, таку функцію у Windows*, як «Батьківський контроль».
5. Наполягайте на тому, щоб Ваші діти ніколи не погоджувалися зустрічатися зі своїм он-лайновим другом без Вашого відома.
6. Навчіть своїх дітей ніколи не надавати особисту інформацію про себе та свою родину електронною поштою та у різних реєстраційних формах, які пропонуються власниками сайтів.
7. Контролюйте інформацію, яку завантажує дитина (фільми, музику, ігри, тощо).
8. Цікавтеся, чи не відвідують діти сайти агресивного спрямування.
9. Навчіть дітей відповідальному й етичному поводженню в он-лайні. Вони не повинні використовувати мережу Інтернет для погроз, хуліганських дій та розповсюдження пліток.
10. Переконайтеся, що діти консультуються з Вами щодо будь-яких фінансових операцій, здійснюючи замовлення, купівлю або продаж через Інтернет-мережу.
11. Інформуйте дітей щодо можливих ризиків, пов’язаних з Інтернет-іграми та розвагами.
12. Розмовляйте з дитиною, як з рівним партнером, демонструючи свою турботу про її безпеку, здоров’я і життя, а також про суспільну мораль в цілому.
13. Контролюйте хто телефонує вашим дітям на мобільний телефон.
Сумлінно виконуючи ці рекомендації, Ви зможете максимально захистити дитину від негативного впливу всесвітньої мережі Інтернет та інших каналів інформації.
Проте не слід також забувати, що Інтернет – не лише осереддя розпусти та жорстокості, але й найбагатша у світі бібліотека знань, місце добрих і змістовних розваг, спілкування та інше.
Вам слід навчити свою дитину правильно і раціонально користуватися цим невичерпним джерелом інформації.
Найголовніше, дитина має зрозуміти, що Ви не позбавляєте її вільного доступу до комп’ютера, а, насамперед, дбаєте про неї та її безпеку.
|